A Közel-Keletre indul az egyik alaszkai F-22-es   © USAF / Alejandro Pena

A legfejlettebb Raptor változatot vitték ki harcolni a Közel-Keletre az amerikaiak

2016-07-22Katonai repülés

Az ötödik generációs típus 2014-től van jelen a forrongó térségben, ahol földi célpontokat támadva eset át a tűzkeresztségen, és ahol most a legújabb verziója is megjelent


Kedves Látogatónk! Kérjük, nézze el nekünk, hogy az AeroTech 2016 szeptembere előtt készült korai cikkei szakmai tévedések, helyesírási hibák formájában fokozott mértékben magukon viselik apró szerkesztőségünk tapasztalatlanságának nyomait.

Bár eredetileg kizárólag légiharc megvívására tervezték az ötödik generációs F-22-eseket, később már földi célpontok támadásához szükséges fegyverekkel is felszerelték azokat. Első éles bevetésüket is ilyen szerepkörben, az ISIS földi egységeit támadva teljesítették 2014 szeptemberében Szíriában.

Bár a terroristák elleni harcban meglehetősen nagy pazarlásnak tűnik bevetni a (földi célpontok ellen) csupán két GBU-32 JDAM irányított bomba hordozására képes 150 millió dolláros lopakodó vadászgépeket, de hát valahol csak ki kellett próbálni a típust.

Az elmúlt hetekben azonban már egy olyan Raptor század települt ki a térségbe, melynek jelentősen kibővítették a földi célpontok elleni kapacitását, ugyanis azok már nyolc GBU-39 SDB precíziós bombát képesek belső tereikben hordozni.

Az F-22-esek legújabb verziójának példányai az alaszkai Elmendorf-Richardson bázisról érkeztek az Egyesült Arab Emirátusok Al Dhafra légitámaszpontjára, felváltani a már régóta ott lévő Raptor egységet. Az alaszkai gépeknek nem csak a földi célok elleni támadókapacitása bővült, hanem a Raptor alakulatok közül ők kapták meg elsőként a különleges manőverező képességű AIM-9X Sidewinder légiharc-rakétákat is (bár ezekre nem valószínű, hogy szükségük lesz a térségben).

Pillantás az alaszkai Raptor bázisra

A Sidewinder legújabb változata ugyanazt a rakétahajtóművet és robbanófejet használja, mint elődje, viszont már tolóerővektoros kormányrendszerrel rendelkezik, ami rendkívüli manőverező képességet biztosít számára.

Bár a rakétát már régóta használják az amerikai negyedik generációs vadászgépek, az ötödik generációs F-22-eseken történő rendszeresítés megkezdése sokat csúszott, mivel a fegyver Block I-es változatáról még hiányzott az indítás utáni célbefogás képessége, amire a belső fegyvertérből történő indítás során szükség lenne. Mindezt a 2008-ban elkészült Block II-es változat már tudja.

Marad azért még hiányosság a vadászgép és a rakéta összehangolása terén, mivel a Raptorok pilótái még mindig nem rendelkeznek sisakkijelzővel, aminek alkalmazásával jobban ki lehetne használni a Sidewinder rendkívüli manőverező képességét.

TheAviationist

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media