A Szu-35-ös szélvédője előtt jól látszik az OLS-35-ös   © Ilya Savinykh

Sikeresen vizsgázott a szíriai hadműveletekben az orosz Szu-35-ös elektrooptikai rendszere

2017-01-23Katonai repülés

A gép kabinteteje előtt elhelyezett OLS-35-ös nem csak a légi célpontok radarkisugárzás nélküli felkutatására, illetve távolságának meghatározására használható, hanem - ha korlátozottan is - a Flanker lézerirányítású fegyvereinek a célravezetésére is

Az OLS-35-ös egy teljesen új fejlesztésű rendszer, mely lényegesen modernebb a régi Szu-27-esekről ismert, ránézésre hasonló eszköznél. Az optikai szenzorokat rejtő félgömb alatt a fejlesztők egy nagyfelbontású videókamerát, egy infravörös érzékelőt, és egy lézeres távolságmérőt / célmegjelölőt helyeztek el.

Az OLS-35-ös horizontális irányban +/-90, vertikálisan pedig +60/-15 fokban képes a célok felkutatására; egy utánégetőt nem használó, közeledő légi célpontot 50 kilométeres, egy távolodót (azaz a forró végét mutató) pedig 90 kilométeres távolságból tud felderíteni.

Az OLS-35-ös kiszerelt állapotban   © Vitaliy V. Kuzmin



A lézeres távolságmérő légi célpontoknál 20 kilométerről, földi célpontok esetében pedig 30 kilométeres távolságból használható.

Az orosz védelmi minisztériumból kiszivárgott információk szerint, mint arról az aex.ru beszámolt, a Szu-35-ös vadászbombázókat a szíriai hadműveletek során nem csak a támadó kötelékek légi fedezetének biztosítására használták, hanem a földi célpontok támadásában is szerepet kaptak. A pilóták a gép nagyteljesítményű radarja mellett az OLS kamerájának segítségével is képesek voltak felderíteni a célpontokat. Miután lézerrel meghatározták azok távolságát, ugyancsak a lézerrel megjelölték őket, és már indíthatták is a lézerirányítású rakétáikat.

Persze az orosz sikerjelentések dacára az OLS-35-öst az elhelyezése, illetve a szenzorjainak nem túl nagy szögű kitéríthetősége miatt földi célpontok felderítésére és megjelölésére csak nagyon korlátozottan lehet használni; a lézerirányítású rakéták indítását követően például továbbra is a célpont felé kell repülnie a pilótának (amit pedig jó lenne minél távolabbra elkerülni), hiszen a fegyver becsapódásáig a lézert folyamatosan a megsemmisítésre szánt objektumon kell tartania.

Az ideális megoldás egy célzókonténer alkalmazása lenne, ami viszont még nincs rendszeresítve egyik orosz vadászbombázó típuson sem. Ugyan már zajlanak a T220-as jelzésű eszköz próbái, melyeket MiG-29-es tesztgépek alá függesztve lehet látni időnként Zsukovszkij fölött, és amelyeket a Szuhojokhoz is szánnak, de a rendszeresítéséről egyelőre még nincs információ. A T220-asokat egyébként az Egyiptomi Légierő részére szállítják majd az általuk megrendelt MiG-29-esek mellé.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media