© ROKAF

Ezzel a fegyverrel még meggyűlhet a baja Korea urának - Szöul első alkalommal tesztelte a Taurust

2017-09-29Katonai repülés

A Dél-Koreai Légierő F-15-ösei szeptember 12-én hajtottak végre éleslövészetet a szárnyas rakétákkal, melynek során a stand off eszközök 400 kilométerre lévő célokat semmisítettek meg, így Észak-Korea őrült ura sem érezheti magát biztonságban tőlük

Az eddig megrendelt 177 darab Taurus szárnyas rakéta első példányait 2016 decemberében vette át a Dél-Koreai Légierő. A fegyverek elsődleges szerepe nyilván az, hogy sakkban tartsák velük kellemetlen északi szomszédságukat, illetve szükség esetén csapást mérhessenek rá. Az AINOnline értesülése szerint már tervezik további 90 példány beszerzését is, ami nem meglepő, hiszen, mint az éleslövészetről készült alábbi videó is mutatja, meglehetősen hatásos fegyverről van szó.


A német-svéd Taurus Systems cég által fejlesztett és gyártott Taurus KEPD 350 légi indítású szárnyas rakéta darabonként 950 ezer euróba kerül, de mint a következőkben látni fogjuk, bizony megéri az árát.

Az alacsony észlelhetőségű fegyver pontos célba juttatásáról több fedélzeti rendszer összehangolt működése gondoskodik. Az alapot egy inerciális navigációs berendezés képezi, amit egy műholdas navigációs vevő pontosít. Az előbbi nem zavarható, viszont hosszabb távon pontatlan, a GPS alapú műholdas rendszer ugyan pontos, viszont zavarható.
Ennek a Taurus Systemsnél is tudatában voltak, így a fegyver GPS támogatás nélkül is képes a számára kijelölt célpont megtalálására a TRN és az IBN rendszere segítségével.



A fontosabb tereptárgyakat felismerő TRN (Terrain Referenced Navigation) rendszer egy rádió magasságmérő alkalmazásával tapogatja le a fegyver alatti terepet, és összeveti azt az irányítórendszer memóriájába még az indítás előtt betáplált információkkal. A navigáció további finomítására szolgál az IBN (Image Based Navigation) rendszer, mely egy nagyfelbontású termokamera segítségével dolgozik.

A több mint 500 kilométeres hatósugarú Taurus a hangsebesség 0.8-0.9-szeresével repülve, alacsony magasságban teszi meg a cél felé vezető utat, mialatt a fent felsorolt navigációs eljárások folyamatosan működnek, és viszonylag pontosan a cél felé irányítják a rombolóeszközt.

Az 500 kilogrammos harcirésszel rendelkező Taurus sebészi pontosságú célba juttatásához szükség van azonban egy végső pontosításra is, amire a szárnyas rakéta memóriájába az indítás előtt betáplált háromdimenziós, a célpontról készült ábra felhasználásával kerül sor; ezt veti össze a Taurus fedélzeti számítógépe a fegyver kamerája által látottakkal.



A német-svéd fejlesztésű csúcsfegyver egyetlen európai eredetű eszközként került be a dél-koreai F-15K Slam Eagle flotta arzenáljába, de csak amiatt, hogy az USA elutasította az ázsiai kistigris amerikai gyártmányú AGM-158A JASSM (Joint Air-Surface Standoff Missile) szárnyas rakétákra vonatkozó vételi szándékát.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media