Startol a MiG-31 - Kinzsal fegyverrendszer   © MoD

Foxhound indítású Iszkander - Titokzatos hiperszonikus fegyverről lebbentette fel a fátylat Putyin

2018-03-06Katonai repülés

Az orosz elnök március elsejei évértékelő beszédében több, eddig nem ismert fegyver létezéséről is beszámolt, köztük a MiG-31-es vadászgépről indítható Kinzsal hiperszonikus rakétáról

A bemutatott eszközök mindegyike valóban nagy durranás, feltéve persze, hogy tényleg olyan paraméterekkel rendelkeznek, mint azt Putyin és vezérkara állítja.

Itt van például a Kinzsal hiperszonikus rakéta, amely hordozására a MiG-31-es vadászgépeket tették alkalmassá. A szárazföldi indítású rakétafegyvereket jól ismerők számára azonnal feltűnik, hogy a szárazföldi és vízfelszíni célok ellen szánt eszköz a jól ismert Iszkander (SS-26 Stone) mobil platformról indítható taktikai ballisztikus rakéta kiköpött mása.


A 400-500 kilométeres hatótávolságú Iszkander 2006-ban állt rendszerbe az Orosz Hadseregnél. Gyakorlatilag az öböl-háborúban elhíresült Scud rendszer 21. századi változatának tekinthető. Az egyfokozatú, nem-leválasztható harcirésszel rendelkező rakéta ugyanis a teljes röppályáján irányítható, sőt még arra is van lehetőség, hogy indítást követően új célt jelöljenek ki számára.


Az Iszkander egyébként nem teljesen ballisztikus pályát követ, repülési íve viszonylag lapos, nem hagyja el a légkört.

Valóban korszerű rendszerről van szó tehát, amit az is mutat, hogy a rakéta M változata optikai irányítófejjel is rendelkezik, mely a memóriájába betáplált 3D-s célpont-grafika alapján képes megtalálni áldozatát.

© keypublishing.co.uk



Az eddig ismert Iszkander változatok azonban még megközelítőleg sem rendelkeznek olyan manőverező képességgel, mint a videón szereplő, Foxhound indítású verzió, hiszen végül is csak egy ballisztikus rakétáról van szó, mely az üzemanyagának elégetése után parabolapályán zuhan vissza a földfelszín felé. Pályájának módosítására a palástján körben elhelyezett apró robbanótöltetek aktiválásával van lehetőség.

A felvételen azonban egy olyan eszköz látható, mely a repülés során végig rendelkezik tolóerővel, hiszen a látott manőverek máshogyan nem lennének kivitelezhetőek. Ez az Iszkander változat pedig feltételezhetően nem lehet más, mint a kolomnai székhelyű KBM tervezőiroda főtervezője, Valery M. Kashin által egy 2017. decemberi TASZSZ interjúban megemlített verzió.

Ha ez valóban így van, akkor az orosz csúcsfegyver egy átalakított Iszkander ballisztikus rakéta, mely az orrkúpja alatt nem a megszokott 480-700 kg-os harcirészt szállítja, hanem egy összecsomagolt szárnyas rakétát.



Indítás után az eszköz az előző változatokhoz hasonlóan rakétaként, ballisztikus pályán halad célja irányába. Pályája csúcspontjáról a Föld felé (immár tolóerő nélkül) száguldó fegyver orr részéről a szükséges fékezés után leválik a szárnyas rakéta, és aktiválja sugárhajtóművét. A magát önállósító szárnyas eszköz ezután hozzáfog a cél felkutatásához, és közben persze kitérő manőverekkel igyekszik kicselezni az ellenséges légvédelmet.

© MoD



A fegyver, ha nem is a várt módon (vagyis torlósugárhajtómű alkalmazásával), de hozza a Putyin által emlegetett hiperszonikus sebességet, hiszen a célterületet, még ballisztikus rakétaként, a hangsebesség hatszorosával közelíti meg - ahogy az Iszkander alapváltozata is -, igaz, aztán sugárhajtóműre kapcsolva, a cél felkutatása és megközelítése során már nyilvánvalóan jóval alacsonyabb sebességgel operál, valószínűleg hangsebesség alatti tartományban.

Az orosz források szerint a Kinzsalt már bevetették Szíriában is, ami akár igaz is lehet, hiszen 2016 novemberében már jártak MiG-31-es vadászgépek a közel-keleti országban. Ezt ugyan nem verték nagydobra, de egy fénykép felkerült róluk a világhálóra.

A Szíriában landoló MiG-31-es   © twitter.com



A MiG-31 Foxhound - Kinzsal párosa megfelel a nemrég elfogadott legfrissebb haderőfejlesztési iránynak is, mely kulcsfontosságú feladatként határozza meg az Iszkander által is (a hagyományos töltetek mellett) hordozható atomfegyverek mobilitásának növelését.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media