Az Egyiptomi Légierő részére készült Rafale még Franciaországban, az átadási ceremónián   © AFP PHOTO / BORIS HORVAT

A franciák egy ügyes húzással cseleznék ki az USA Egyiptomot sújtó fegyvervásárlási korlátozását

2018-08-15Katonai repülés

A fáraók utódai 2015-ben 24 Rafale vadászbombázót rendeltek, de az USA ellenállása miatt a velük járó SCALP-EG szárnyas rakétákat nem kaphatják meg. A franciák, bár továbbra is tárgyalnak az embargó esetleges feloldásáról, más úton is próbálkoznak

Az Egyesült Államoknak az európai gyártású fegyver amerikai eredetű komponensei miatt van lehetősége az egyiptomi export megakadályozására. Ezzel viszont egyúttal csapást mérhet a Rafale-ket gyártó francia hadiiparra is, mivel Egyiptom azzal fenyegetőzik, ha nem kapja meg a fegyvereket, feladja további 12 repülőgép beszerzésére vonatkozó tervét.

Ezt viszont Franciaország nem engedheti meg magának.

Továbbra is próbál ugyan egyezségre jutni az amerikaiakkal, de ha az nem sikerül, a fegyvert gyártó MBDA mással fogja pótolni a SCALP-EG problémát jelentő alkatrészeit, adta hírül a Janes. A manőver ugyan beletelik majd egy kis időbe - kutatás/fejlesztés, gyártás, tesztek -, de így Egyiptom hozzájuthat majd az annyira vágyott eszközhöz, és az MBDA kínálatában is megjelenhet egy olyan fegyver, melynek értékesítésébe az USA nem szólhat bele.



A gallok által SCALP-EG néven besorolt, az összes többi felhasználó által Storm Shadow-nak hívott eszköz igazán hatásos fegyver, így nem véletlen, hogy az Egyesült Államok - az izraeli érdekekre való tekintettel - ellenzi, hogy Egyiptom hozzájuthasson.

A nagytávolságú csapásmérést lehetővé tevő, darabonként 900 ezer euróba kerülő szárnyas rakétatípust megerősített földi célok leküzdésére fejlesztette ki a kilencvenes évek végén az európai MBDA cég.



A fegyver az indítást követő pillanatokban nyitja ki szárnyait, majd egy GPS vevő által pontosított inerciális navigációs berendezés segítségével 30-40 méteres magasságban közelíti meg a számára kijelölt célt. A SCALP-EG csak a repülési útvonalának végső szakaszában emelkedik nagyobb magasságba, hogy infravörös szenzora segítségével pontosan meghatározhassa a cél helyzetét, melyet aztán 450 kilogrammos harcirésze segítségével semmisít meg.


A csapásmérő eszközzel egyébként már bőséges harci tapasztalat gyűlt össze: a Francia Légierő többek között 2015-ben Mirage 2000 és Rafale vadászbombázóiról vetette be, a szír-iraki határ környékén rejtőzködő terroristák megerősített parancsnoki központjai, kiképzőtáborai és logisztikai központjai ellen (ezt láthatjuk az alábbi videóban), a brit RAF pedig Tornado GR4 vadászbombázóiról alkalmazta azt az iraki és a líbiai hadműveletek során.



A megközelítőleg 250 km hatótávolságú fegyverrel a hírek szerint 97 százalékos találati arányt értek el.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media