Valami hasonló lesz majd a Project Mosquito eredménye   © MoD

Elstartolt a Project Mosquito! Már a britek is Loyal Wingman drón létrehozásán ügyködnek

2021-02-14Katonai repülés

Nagy-Britannia egy olyan repülő szerkezet tervezéséhez fogott hozzá, melyet a hagyományos vasmadaraikkal, például az F-35-össel, Typhoonal, vagy a még fejlesztés alatt álló Tempestel közösen végrehajtandó feladatokra szánnak

A RAF (Royal Air Force) az észak-írországi székhelyű Spirit Aero Systems céget bízta meg a Loyal Wingman feladatkörű drón kifejlesztésével és demonstrátorának legyártásával. A Mosquito programra 41 millió dollárt szánnak, és azt remélik, hogy a pilóta nélküli gép mintapéldánya már 2023-ban levegőbe emelkedhet.

A rendszer célja, hogy a személyzettel ellátott gépeik számára (F-35 Lightning II, Eurofighter Typhoon, illetve a még fejlesztés alatt álló Tempest) olyan, mindig kéznél lévő segítség álljon rendelkezésre, mely egyrészt légiharc-rakétáival képes szembeszállni az ellenséges repülőgépekkel, másrészt pedig nyugodt szívvel beküldhető a keményen védett célok felderítésére, vagy éppen leküzdésére.

Az alacsony költségű drónok a pilóta vezette társaik meghosszabbított karjaként tevékenykedhetnek majd, mintegy kiterjesztve a hagyományos gépek szenzorjainak és fegyvereinek hatósugarát.

Ráadásként ezek a légi robotok csaliként is jó szolgálatot tehetnek, személyzettel repülő társaikról magukra vonva az ellenséges légvédelem figyelmét.

Mindezt pedig nem távirányítással, hanem mesterséges intelligencia rendszerek alkalmazásával oldják majd meg, hiszen a drónok röptetésével tényleg nem lenne ajánlatos megterhelni a harci gépek pilótáit.



Nem csak a britek azok, akik a légi hadviselés jövőjét a Loyal Wingman koncepcióban látják. Az USA már több ilyen szerkezet légi tesztjeit is megkezdte, de van ilyen masinájuk (szintén csak demonstrátor szinten) az oroszoknak és a kínaiaknak is, Európában pedig a francia-német páros vágott bele egy ilyen eszköz kifejlesztésébe.

A robotizált szárnysegédek, a fentieken túlmenően, ráadásként még egy további, nagyon kedvező vonatkozással is bírnak: az alacsony költségű szerkezeteknek, melyek moduláris felépítésüknek köszönhetően könnyen az új igényekhez, felmerülő fenyegetettségekhez igazíthatóak, a védelmi költségvetés egyensúlyára is kedvező hatásuk van.


Kolom Dávid (kolom.david@aerotech.hu)
TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media