Hiperszonikus rakéta grafika   © strategic-culture.org

Most először indították tengeralattjáróról Putyinék új szuperfegyverét! Ráadásul kettőt is

2021-10-06Katonai repülés

A 3M22 Cirkon nevet viselő rakétán már hosszú ideje dolgoznak az orosz mérnökök. Tavaly a Fehér-tengeren manőverező Admiral Gorskov fregatt több példányt is indított belőle, tengeralattjáróról pedig most startolt először a csapásmérő szerkezet

Az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint a Cirkon tesztet ezúttal is a Fehér-tengerről hajtották végre, csak éppen az indító platform változott.

Október 4-én a Jaszeny osztályú Szeverodvinszk tengeralattjáró a víz színén úszva, majd merülésből indított egy-egy hiperszonikus fegyvert, melyekkel a Barents-tengeren elhelyezett célokat semmisített meg.


Bár a fegyverről már olyan információk is szárnyra keltek korábban, hogy az már rendszerbe is állt, az orosz flotta főparancsnoka, Nyikolaj Evmenyov 2020 év elején azt nyilatkozta, hogy valójában erre bizony még jó pár évet várni kell.

Ahogy arra is várni kell még nem is keveset, hogy az eszköz jelenleg még feltételezéseken alapuló paramétereinél pontosabb adatokat is megtudhassunk.

Az orosz és a külföldi katonai szakértők korábban úgy becsülték, hogy a NATO által SS-N-33 kód alatt nyilvántartásba vett fegyver 400-500 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, melyet a hangsebesség 5-6 szorosával képes leküzdeni. (Következő videón az Admiral Gorskov indítja)

Egy tavaly megtartott orosz elnöki beszámoló szerint ezzel szemben az NPO Masinosztroenija által kifejlesztett szupergyors rakéta segítségével ezer kilométernél távolabbi célokat is le lehet vadászni, mégpedig Mach 9 sebességgel.


A szárazföldi és tengerfelszíni objektumok ellen egyaránt alkalmazható Cirkon elsődleges hordozó platformjai az Orosz Haditengerészet hajói, tengeralattjárói, mégpedig azok, melyekről a kilencvenes években kifejlesztett 3M54 Kalibr szárnyas rakéta is bevethető, hiszen a két fegyver indító tubusa azonos.

Egyes információk szerint a későbbiekben akár a megújuló Tu-160 Blackjack bombázókról is bevethető lesz a hajókról történő indítást lehetővé tevő gyorsítófokozat lespórolásával könnyebbé és rövidebbé váló SS-N-33.

A Cirkonról természetesen konkrét technikai adat nem szivárgott ki, de a hosszát 10-11 méteresre, harcirészét 300-400 kilogrammosra, repülési pályájának csúcsát pedig 30-40 kilométeresre becsülik a szakértők. A hadihajókról indítható változatának 1-2 szilárd hajtóanyagú booster adja meg a kezdő lendületet, hogy aztán ramjet hajtóműve átvegye a sebesség fenntartásának terhét.

A fenti adatok valóságtartalmára, mint már fentebb is jeleztük, természetesen nem lehet mérget venni, az azonban biztos, hogy az ország komoly erőfeszítéseket tesz a hiperszonikus fegyverek létrehozására: a hangsebesség ötszörösére, vagy annál is nagyobb tempóra képes eszközökkel kapcsolatos kutatások már a 70-es években megkezdődtek.

Egy kísérleti hiperszonikus rakéta, a 3M25A Meteorit-A startja egy Tu-95MA bombázóról   © militaryrussia.ru



A szovjet idők talán legfontosabb ilyen jellegű fejlesztése a Raduga tervezőiroda által létrehozott X-90 (Kh-90), vagy, ahogy a NATO regisztrálta, AS-X-19 Koala jelzésű hiperszonikus kísérleti jármű volt: a 15 tonna starttömegű, behajtható szárnyakkal rendelkező gépet a Tu-160 Blackjack bombázó (soha el nem készült) megnövelt törzshosszúságú változatából tervezték indítani. A hangsebesség ötszörösével haladni képes fegyverből a variaszárnyú Tupoljev kettőt lett volna képes szállítani belső rekeszeiben.

Az X-90-est a MAKS-on is bemutatták   © aex.ru



A Koala fejlesztési programját azonban a Szovjetunió összeomlása után lefújták. Az X-90 repülési képességeit pedig meg nem erősített információk szerint egy alkalommal próbálták ki.


Bedőcs Tibor (bedocs.tibor@aerotech.hu)
TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media