Egyelőre még csak a grafikusok által megálmodott formában ismerhetjük a B-21-est   © Northrop Grumman

A Northrop Grumman már a B-21 Raider stratégiai bombázó hatodik prototípusát építi

2022-02-10Katonai repülés

Az USAF részére készült mintapéldányok nyilvános bemutatkozása azonban még várat magára, a gyártó jelenleg az elkészült gépek földi tesztelésével foglalkozik, illetve igyekszik befejezni az EMD széria további darabjait

A B-21 Raider csupaszárny stratégiai bombázó roll out ceremóniáját az USAF az idei évre tervezi, nem sokkal azt követően pedig a típus első repülésére is sor kerülhet.

A légierő közleménye szerint a legendás palmdale-i 42-es üzemben öt B-21 Raider készült el eddig, a hatodik példány pedig gyártás alatt áll.

Ezek a gyártmányfejlesztési széria (EMD - Engineering and Manufacturing Development) részét képezik, mely keretében pl. a Raider elődjének számító Spiritből annak idején hat darab épült.



A B-2 Spirit és a B-1B Lancer amerikai stratégiai bombázóflotta felváltására szánt B-21 Raider fejlesztési programja 2018 végén jutott túl a CDR (Critical Design Review - kritikus tervfelülvizsgálat) fázisán. Ennek során az USAF szakértői azt ellenőrizték, hogy a típus tervei kellőképpen kiérlelődtek-e már ahhoz, hogy megkezdhessék a prototípus gyártását, illetve, hogy problémamentes lesz-e a fedélzeti rendszerek integrálása, és a gép tesztelése.

A CDR kipipálása lehetővé tette az első Raider gyártásának megkezdését.

Az amerikai remények szerint a Raider messze meghaladja majd elődje képességét. A nukleáris fegyverek bevetésére is alkalmas típus személyzet nélkül is alkalmazható lesz, és nem csak bombázó missziók végrehajtására készítik fel, hanem ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance - Hírszerzés, Megfigyelés, Felderítés) feladatokra is.

A 80-as években tervezett B-2-est az új típus alacsony észlelhetőségi jellemzők terén is lepipálja. Az új bombázót ugyanis nem csak a leggyakrabban alkalmazott X-frekvenciasávban dolgozó radarok elől igyekeztek tervezői elrejteni, hanem az éppen a lopakodók megjelenése miatt ismét egyre terjedő L-sávú lokátorok dolgát is próbálták megnehezíteni.


Bedőcs Tibor (bedocs.tibor@aerotech.hu)
TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media