A Baykar Makina által kifejlesztett Bayraktar TB2 jelzésű légi robot sikereivel több közelmúltbeli konfliktusban is felhívta már magára a figyelmet, ezúttal pedig Ukrajnában mutatta meg, hogy bizony nem hiába öltek a megvásárlásába dollármilliókat
Az orosz agressziótól szenvedő Ukrajna 2018 decemberében rendelte meg a török sikertípust, és az első példányokat már a következő év áprilisában át is vehette.
A hat Bayraktar TB2, a két földi irányító központ, a kétszáz (valószínűleg) Roketsan MAM-L típusú lézerirányítású bomba, és persze a pótalkatrészek, illetve a kiképzés összesen 69 millió dollárjába került északkeleti szomszédunknak.
A török pilóta nélküli gép maximális felszállótömege 650 kg, hossza 6.5 méter, szárnyfesztávolsága pedig 12 méter. Légcsavarjának meghajtásáról egy Rotax motor gondoskodik, mely legfeljebb 130 km/h sebességre képes gyorsítani a légi robotot. A Bayraktar 24 órán keresztül járőrözhet egyhuzamban, az irányítóközponttól max. 150 kilométerre eltávolodva.
A szállítható fegyverzet tömege nem túl sok, mindössze 75 kg, ami különféle irányítható eszközökkel tölthető fel.
Az ukrán haderő 2021 októberében vezényelte első éles bevetésére a típust. A cél az oroszbarát szakadár erők kezén lévő, éppen Granitne települést lövő egyik 122 mm-es D-30-as tarack volt, melyet a drón 15 kilométeres távolságból semmisített meg.