MQ-1C Gray Eagle   © US Army

A Bayraktarok is sok bajt okoztak Putyinéknak, ám rövidesen valami durvábbat kaphatnak a nyakukba

2022-06-06Katonai repülés

A török eredetű Bayraktar TB2 típusú felfegyverezhető drón az ukrán harcmezőkön tovább növelte nimbuszát. A szerkezetnél azonban léteznek sokkal potensebb típusok is, melyek egyike hamarosan megjelenhet északkeleti szomszédunknál

Az amerikai kormányzat az elmúlt napokban több, korábban saját maga által meghúzott határt is átlépett Ukrajna fegyverekkel történő megsegítése ügyében.

Ezek egyike az volt, hogy mégiscsak szállítanak M142 HIMARS (High-Mobility Artillery Rocket Systems) sorozatvetőket az oroszok ellen harcoló országnak, hogy Kijev az eddigi lehetőségeihez képest jóval nagyobb távolságból lőhesse a betolakodókat.

A másik, korábban még megtagadott fegyverkategóriát az MQ-1C Gray Eagle drón képviseli.

A General Atomics által gyártott típus a szolgálatból már kivont Predatornak a US Army részére átdolgozott változata. Az amerikaiak jellemzően hírszerző, felderítő, célmegjelölő, valamint konvojkísérő feladatkörben alkalmazzák, de a légi robot fegyverek bevetésére is alkalmas.


Az igazi mindenesnek számító, MALE (Medium Altitude Long Endurance - Közepes magasságban hosszú ideig járőrözni képes) kategóriájú UAV-t a US Army Night Stalkers nevű speciális csoportja is használja, mely Oszáma Bin Láden 2011-ben történő kiiktatását is végrehajtotta.

A típus egyhuzamban 25 órányi járőrözésre képes, max. sebessége 310 km/h, és 360 kg hasznos teher szállítására alkalmas. Négy AGM-114 Hellfire, vagy nyolc AIM-92 Stinger rakétát, vagy pedig négy GBU-44/B Viper Strike precíziós irányítású bombát lehet a szárnyai alá függeszteni.

Az ellenséges objektumok felderítéséért, illetve a fegyverek célra vezetéséért a Gray Eagle orr részébe szerelt szintetikus apertúra üzemmóddal is rendelkező, mozgó cél kiválasztó képességgel (GMTI) felvértezett radar, illetve az orr alá szerelt AN/AAS-52 optikai rendszer felel.

Az MQ-1C Gray Eagle műholdas adatkapcsolaton keresztül irányítható, így bevetéseinek távját a hagyományos földi irányítás korlátai nem befolyásolják.



Csupán összehasonlításként: az ukrán drónarzenál eddigi csúcsa, a török eredetű Bayraktar TB2-es maximális felszállótömege 650 kg, és legfeljebb 130 km/h sebességre képes. Irányítóközpontjától max. 150 kilométerre távolodhat el. A szállítható fegyverzet tömege 75 kg.


Kolom Dávid (kolom.david@aerotech.hu)
TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media