Hiperszonikus rakéta grafika   © strategic-culture.org

Saját védelmi rendszert fejleszt az Unió a kínai és az orosz hiperszonikus fegyverek levadászására

2022-09-15Katonai repülés

A projektre már forrást is találtak, így a remények szerint előbb-utóbb majd csak megvalósul a tagországok önvédelmi képessége szempontjából kulcsfontosságú fejlesztés

Úgy tűnik, a spanyol és a német rakétagyártó cégek lesznek az Európai Uniónak a hiperszonikus fegyverek elleni védekezés lehetőségét megteremtő programjának fővállalkozói.

Az EU HYDEF (European Hypersonic Defence Interceptor) fedőnevű védelmi beruházás első fázisa egy hároméves időszakot fog felölelni, és 110 millió eurót szánnak rá. Ebben a terminusban egy elfogórakéta koncepcionális tervezését fogják elvégezni. A kínai és az orosz hiperszonikus fegyverek repülés során történő megsemmisítésére szolgáló eszköz - szemben az amerikaiak által preferálttal, mely bevetése során a világűr határáig is feljutna - az európai rakéta a légkörben tenné a dolgát.

Az EU HYDEF program tényleges startjára egyelőre még várni kell, mivel az jelenleg az előkészítés stádiumában van.



A hiperszonikus fegyverek által jelentett egyre nagyobb fenyegetést az amerikaiak már pár éve felismerték. A tengerentúlon a DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) a Glide Breaker (kb. Sikló Zúzó) program keretében több, szóba jöhető technológiát is megvizsgált annak érdekében, hogy kiderüljön, melyik a leginkább alkalmas a nagysebességű fegyverek kivédésére. A kiszivárgott információk szerint az ügynökség leginkább az űr határvonalán haladó ellenséges rakétákat közvetlen ütközéssel megsemmisítő eszközökkel szimpatizál.

Ilyen fegyverek létrehozásával a korábbi hidegháború idején beindított Csillagháborús terv kapcsán már foglalkoztak az amerikaiak (és ennek hatására persze a szovjetek is), de az azóta eltelt évtizedek technológiai fejlődése miatt nyilvánvalóan azok komoly átdolgozására van szükség.

Bár a Glide Breaker munkálatai nem túl nagy hírverés mellett zajlanak, annyit azért tudni, hogy a DARPA a projekt első fázisán - mely az elfogást segítő irányítórendszer (DACS - Divert and Attitude Control System) demonstrációját fedte le - már túllendült.

Az ügynökség 2022. április 15-én jelentette be, hogy megkezdik a második fázis végrehajtását. Ennek során tovább folytatódnak a DACS tesztjei, azzal a nehezítéssel, hogy nagyteljesítményű számítógépek alkalmazásával a szimulált rombolót szimulált hiperszonikus légáramlatba helyezik.

A 2023-as pénzügyi évben aztán a tervek szerint elstartolnak majd a Glide Breaker egyes elemeinek szélcsatorna tesztjei, és hozzáfognak a repülési tesztpéldány előterveinek kidolgozásához.

Mind az USA-nak, mind pedig Európának pörgetnie kell a saját programját, hogy ne maradjon védtelen a kínai DF-ZF, az orosz H-47M2 Kinzsal, illetve más, egyelőre még homályba burkolózó hiperszonikus eszközökkel szemben.


Kolom Dávid (kolom.david@aerotech.hu)
TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media