Az RQ-170 Sentinel a világ válságövezeteiben tevékenykedik   © defence.pk

Lopakodó kémgépek és felderítő űrdrónok készülnek a tikos amerikai pénzügyi keretből

2016-03-15Katonai repülés

Az USA védelmi költségvetésének több mint 10 százaléka megy el az úgynevezett black, azaz fekete programokra, melyekről a közvéleménynek legfeljebb sejtése lehet, de legtöbbször az sem


Kedves Látogatónk! Kérjük, nézze el nekünk, hogy az AeroTech 2016 szeptembere előtt készült korai cikkei szakmai tévedések, helyesírási hibák formájában fokozott mértékben magukon viselik apró szerkesztőségünk tapasztalatlanságának nyomait.

Az F-35-ös vadászbombázó fejlesztése szinte teljes egészében a nyilvánosság előtt zajlik, és hasonlóképpen lesz ez majd a most felpörgött B-21 LRS-B interkontinentális bombázó projektje esetében is.
Míg ezeket a munkákat a katonai költségvetés nyilvános részéből finanszírozzák, egészen elképesztő összeg, 2017-re például 68 milliárd dollár van betervezve a szupertitkos, black programokra. Hogy ez milyen hatalmas pénz, jól mutatja az a tény is, hogy ez majdnem húsz milliárddal több, mint az oroszok 2015-ös teljes védelmi költségvetése. A 68 milliárd dollár nem csak eszközbeszerzést takar, hanem a kutatás-fejlesztést és a már elkészült eszközök üzemeltetését is ebből fizetik.

Bár erősen titkosított programokról van szó, néhány részlet azért kiszivárgott bizonyos repülőgépes projektekről, hiszen azokat, különösen ha az eredményük már a levegőbe emelkedik, nagyon nehéz elfedni, bár nem lehetetlen.

Az USAF egyik legfontosabb black programjának szülötte az RQ-180-as felderítő drón, mely már évek óta repül, de még fénykép nem került róla nyilvánosságra. A típust azért hozták létre, mert a légierő rendelkezésére álló felderítőgépek, nevezetesen az RQ-4 Global Hawk és U-2 Dragon Lady meglehetősen sebezhetőek, azokat erősen védett ellenséges légterekben nem lehet biztonságosan alkalmazni.

Az RQ-180-as az AviationWeek repülési szaklap elképzelése szerint   © aviationweek.com



Az RQ-180-asról annyi már kiszivárgott, hogy a Northrop Grumman tervezte és építi. A hírszerző és felderítő feladatokra szánt gép különleges aerodinamikai kialakításának köszönhetően kedvező lopakodó tulajdonságokkal rendelkezik, ráadásul a manőverező képessége is nagyon jó.

Az RQ-180-as meglétére már azt megelőzően is számos jel utalt, hogy 2014 nyarán az USAF magas rangú tisztségviselői megerősítették volna annak létezését: a Northrop Grumman pénzügyi jelentéseiből ki lehetett olvasni, hogy egy nem nevesített pilótanélküli repülőgép már az alacsony ütemű sorozatgyártás fázisába lépett.
Ugyancsak a gép létezésére utalt, hogy a szupertitkos nevadai 51-es körzetről készült műholdas fényképeken újonnan épült nagyméretű hangárokat-, a gép fejlesztésének a helyszínéről, a kaliforniai Palmdale-ről készült ugyancsak műholdas felvételeken pedig felülről fedett repülőgép beállókat lehetett látni, melyekben elférhetnek a 40 méteres szárnyfesztávolságúra becsült új drónok.

Az USAF egy másik kulcsfontosságú szupertitkos programja viszont érdekes módon a nyilvánosság előtt zajlik, csak éppen egy érdekes fedősztorival leplezve. Az X-37B mini űrrepülőgépről van szó, melyet hivatalosan az újrafelhasználható pilótanélküli űreszközökkel kapcsolatos technológiák fejlesztésére alkalmaznak

Visszatérés után az egyik X-37B felderítő   © Boeing



Ez a jól hangzó történet a védelmi szakértők szerint azonban egyértelműen a gép valós, felderítő küldetéseinek a leplezésére szolgál. Az biztos, hogy ezzel a géppel az amerikaiak bármit megtehetnek az űrben: felderítést, ellenséges műholdak megsemmisítését, vagy éppen azok befogását.

Egy csaknem 500 napos küldetés után tér vissza az egyik X-37B

A gépet a második küldetése során például olyan pályára küldték, ahonnan az ráláthatott Kína, Pakisztán, Irán és Észak-Korea területére. Ráadásul különleges bevonatának köszönhetően a Földről a legerősebb távcsövek sem észlelik, így nem is lehet az átrepülésére felkészülni, ellentétben például az ismert pályákon repülő kémműholdakkal. Ez utóbbiak esetében bevett gyakorlat, hogy átrepülésük előtt a rejtegetni való dolgokat egyszerűen fedett helyre vontatják, vagy éppen álcázzák.

Természetesen a fentieken túl még számos black projekt fut az USAF-nál, közéjük tartozik például az RQ-170 Sentinel felderítő drón, melyből Irán már egyet megkaparintott, illetve a Predator C / Avenger felfegyverezhető pilóta nélküli gép is.

AviationWeek

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media