A Herculesek is alkalmasak lehetnek drónok tömeges indítására   © washingtonpost.com

A Pentagon elképzelése szerint megvadult méhekhez hasonlóan csapnának le az ellenségre a drónrajok

2016-11-17Katonai repülés

A harci repülőgépek fedélzetéről tömegesen indított, 3D nyomtatással költséghatékonyan előállítható apró eszközök rajokba szerveződve támadnának az ellenséges erők haditechnikai eszközeire, illetve egyéb létesítményeire

Az Egyesült Államokban a már egy ideje zajló tesztek során a pilóta nélküli gépek az indítást követően a levegőben képesek voltak megtalálni egymás társaságát, majd együtt indultak a feladat végrehajtására.
A védekezés pedig - éppen nagy mennyiségük miatt - elég nehéz ellenük. A drónrajok képesek lesznek például ellehetetleníteni az ellenséges radarok működését, és nem csak elektronikus zavarással, hanem nagy tömegben egyszerűen csak rázuhanva azokra. De természetesen semmi sem lehet tőlük biztonságban, hiszen apró méretük miatt felderítésük sem egyszerű.

A harci repülőgépek fedélzetéről indítható Perdix mini drónokat a szupertitkos programokon dolgozó Strategic Capabilities Office (SCO) hozta létre, mely szervezetet 2012-ben a Pentagon azért hívta életre, hogy fejlesztéseivel megpróbálják ellentételezni az egyre növekvő orosz és kínai hadipotenciált.

Egy Perdix a SCO egyik vezetőjének a kezében   © washingtonpost.com


A mini drón felépítése   © washingtonpost.com



Az indításuk után rajokba szerveződő Perdixeket F-16 Fighting Falcon és F/A-18 Super Hornet vadászbombázókról indítva már néhány hadgyakorlaton ki is próbálták. Az ilyen egyszer használatos eszközöknél fontos a költségek minél alacsonyabb szintre szorítása, így a mini drónok 3D nyomtatással készülnek, és az egész fejlesztési és tesztprogramot mindössze 20 millió dollárból hozták ki.


Egy F-16-osról indítják a mini drónt az egyik teszt során

Az apró Perdix a vadászbombázók infracsapda kilövőjében elférő konténerben kezdi meg a pályafutását. A hordozó gépről történő indítás után a tárolót egy ejtőernyő fékezi le és egyben stabilizálja is. A drón által elviselhető sebességre lelassult konténer ezek után leválik a benne lévő repülőszerkezetről, mely kinyitja szárnyait, és egy apró propeller segítségével megkezdi légi útját.

Az SCO nem sok információt tett közé az új eszközről, így aztán azt sem tudni, hogy az elektronikus zavaró funkcióval és felderítő feladatkörrel egyaránt felvértezhető Perdix mennyi időt tölthet a levegőben, automatikusan, előre beprogramozott módon hajtja-e végre bevetését, vagy folyamatos adatkapcsolatban marad az őt indító vadászbombázóval.
A forradalmi eszköz első tesztjeit 2014-ben kezdte meg az SCA, és 2015-ben már az is tudták demonstrálni, hogy a drónok a levegőben képesek megtalálni egymás társaságát, majd egy csapat darázshoz hasonlóan együtt indulnak a feladat végrehajtására.

DefenseSystems

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media