© NATO

Drónok segítségével hekkelték meg az oroszok a NATO-katonák mobiltelefonjait - Megmutatjuk hogyan

2017-10-12Katonai repülés

Persze a kiberhadviselés terén igencsak megerősödött hadsereg nem csak az Észak-atlanti Szövetség harcosait próbálja így megzavarni, hanem a szír és a kelet-ukrajnai fronton is széleskörűen alkalmazza ezt az eljárást

Új frontot nyitott a NATO-országok elleni kiberhadviselésben Oroszország - állítják a Wall Street Journal által megszólaltatott katonai források. Egy új támadási forma a katonáknál lévő okostelefonokat célozza, amelyeken keresztül fontos információkat tud megszerezni az orosz hírszerzés. További cél lehet felmérni a csapatok méretét is, de nem elhanyagolható hatás a katonák megfélemlítése sem, például hamis üzenetek küldésével.



Erre a célra az RB-341V Leer-3 nevű elektronikai hadviselési rendszert használják, mely egy különleges berendezésekkel megpakolt KAMAZ teherautóból és a hozzá tartozó három darab Orlan 10-es pilóta nélküli repülőgépből áll.

Kapcsolódó tartalom:
Lassan beteljesül a jóslat - a dollármilliós haditechnika filléres drónokkal is legyőzhető lesz

A komplexum nyomon követi a GSM hálózaton zajló kommunikációt, beazonosítja a rendszerre felcsatlakozó mobiltelefonokat, és meghatározza elhelyezkedésüket.

De ez még nem minden.

A maximum 15 kilogrammos (ebből hat kilogramm lehet a hasznos teher) felszállótömegű Orlanokat olyan berendezésekkel látták el, melyek segítségével a repülőszerkezet kamu GSM toronyként képes üzemelni. Rá tudja venni az okostelefonokat, hogy ne a normális (földi) toronyhoz, hanem őhozzá csatlakozzanak. Mivel a telefonok igyekeznek mindig a legerősebb jelet produkáló, tehát elvileg legközelebb lévő toronyhoz csatlakozni, erre meglehetősen könnyen rávehetőek.

Ettől a pillanattól kezdve a hacker Orlan átveszi az uralmat a telefon adatkapcsolata felett. Képes azonosítani és követni a hozzá (mint áltoronyra) bejelentkező mobil eszközt. Amennyiben pedig az valamilyen eddig még nem orvosolt szoftveres sebezhetőséggel is rendelkezik, akkor képes annak a feltörésére.

Az Orlan 10-es drón   © vitalykuzmin.net



Az orosz kiberhadviselési rendszer a telefonok közti kommunikációt is meg tudja szakítani, el tudja érni a titkosított jelszavakat, illetve a memóriában eltárolt minden egyéb adatot, és nem mellékesen alkalmas arra is, hogy hamis üzenetekkel bombázza a katonákat.

Persze nem csak az orosz hadsereg és a titkosszolgálatok használnak ilyen eszközöket, hanem például az USA és Izrael szervei is széleskörűen alkalmazzák azokat.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media