Izraeli csapásmérők   © IAF

Nem kegyelmeztek a szír légvédelemnek az izraeliek - Mutatjuk a Pancir kilövéséről készült videót

2018-05-15Katonai repülés

Május 10-én Izrael támadást intézett a Szíria területén tevékenykedő iráni alakulatok ellen, de komoly csapást mértek a dávid csillagos harci gépeket feltartóztatni igyekvő szír kormányhadsereg légvédelmi egységeire is

Az izraeli attak az Iráni Forradalmi Gárda Szíria területén dolgozó alakulatai által a Golán-fennsíkon lévő zsidó katonai támaszpontok ellen intézett rakétatámadás megtorlásaként indult. Az elit alakulat ugyanis kb. 20 rakétát lőtt ki az IDF (Israel Defense Forces) őrposztjai ellen.



Az IAF (Israeli Air Force) F-15I Raam és F-16I Sufa vadászbombázói május 10-ének éjszakáján hajtották végre az ellencsapást az iráni alakulat szír területen lévő logisztikai központja, parancsnoki létesítménye és más objektumai ellen.

A szír kormányhadsereg egységei eredetileg nem szerepeltek az IAF célpontlistáján, egészen addig, míg légvédelmi rakétáikkal meg nem próbálták levadászni az irániakat támadó gépeket.

Így az F-15-ösök és az F-16-osok az őket veszélyeztető szír SA-5 (Sz-200 Dubna), SA-2 (Sz-75 Dvina), SA-22 (Pancir-Sz1), SA-17 (9K37 Buk) ütegeket is kénytelenek voltak kiiktatni.

A szenvedő alany ezúttal a Pancir-Sz1 komplexum volt   © M-vis



Ekként érte el a végzet az alábbi videón látható, egyébként meglehetősen veszélyes SA-22 Pancir-Sz1 rendszert is, melyet egy Delilah szárnyas rakétával semmisítettek meg. Kellett is ez a 250 kilométeres hatótávolságú fegyver az orosz gyártású rakétakomplexum ellen, mely nem csak 12 föld-levegő rakétát hordoz, hanem egy pár 30 mm-es gépágyút is.


Ám a Delilah-al szemben nem sok esélye volt. Az IMI (Israel Military Industries) által fejlesztett eszköz ugyanis nem egy szokványos szárnyas rakéta. Mert bár például hatósugár, sebesség, rombolóerő tekintetében nem nyújt semmiféle extrát, egy olyan tulajdonsággal is rendelkezik, mely viszont egyedülállóvá teszi, ugyanis viszonylag hosszú ideig képes járőrözni a célkörzetben, várva az ellenség felbukkanását.

A Delilah szárnyas rakéta egy igazán ütős standoff fegyver   © valka



További extra, hogy a fegyvert útjára bocsájtó, és annak célra vezetését a drónszerűen alkalmazható eszköz kameráján keresztül kezében tartó harci gép fegyverkezelője képes megszakítani a Delilah becsapódását. Ez abban az esetben jön jól, ha pl. kiderül, hogy a cél közelében civilek is tartózkodnak, ekkor ugyanis a Delilah légi parkolópályára állítható, míg meg nem jelenik egy másik érdemleges cél.

A hajszálpontos eszköz (CEP = 1 méter) akkor sem vész kárba, ha az operátor a szárnyas rakéta kameráján keresztül észleli, hogy a kiszemelt célt előttük már valaki más kiiktatta, vagy éppen az valahogy elrejtőzött: ilyenkor jöhet a parkolópálya, és kezdődhet a várakozás egy másik megsemmisítésre érdemes objektum felbukkanására.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media