© Alex S.

Szárnyas rakétát tesztelt az egyik PAK-FA prototípus Szíria légterében - Mutatjuk a videót

2018-05-28Katonai repülés

Két Szu-57-es alacsony észlelhetőségű vadászbombázó még február végén települt át néhány napra a háború dúlta közel-keleti országba, ám korábban még nem szivárgott ki információ az ottlétük céljáról

Május 25-én az orosz védelmi minisztérium kollégiumának moszkvai ülésén a szíriai tapasztalatokat értékelve bemutattak egy videót, melyen az ötödik generációs típus egy Kh-59MK2 szárnyas rakétát indít útjára a belső fegyverkamrájából. A frissen fejlesztett fegyvert egyértelműen teszt célból indították - erre utal piros festése.


Szergej Sojgu miniszter arról is beszámolt, hogy a két PAK-FA az első éles bevetés tényszerű kiértékelése végett egy olyan felműszerezett repülő-laboratórium társaságában települt át Szíriába, mely a vadászbombázók, illetve az általuk indított fegyverek minden rezdülését képes volt követni, és a paramétereiket rögzíteni

A Szuhoj által indított, a videón is látható Kh-59MK2 szárnyas rakéta az alacsony észlelhetőség elvei alapján kialakított eszköz, annak hossza 4.2 méter, törzsének keresztmetszete 40x40 cm, teljes tömege 770 kg, amiből a földi célok elpusztítását intéző harcirész 310 kg.

A fegyver nem rakétának minősül, hiszen tolóerejét egy kisméretű sugárhajtómű szolgáltatja.

© Vitaly V. Kuzmin



A Kh-59MK2 célra vezetéséről kombinált irányítórendszer gondoskodik: a rendelkezésre álló hézagos információk szerint a szárnyas rakéta minél pontosabb célba juttatásáról négy rendszer gondoskodik. Az alapot egy inerciális navigációs berendezés képezi, amit egy műholdas navigációs vevő pontosít. Az előbbi nem zavarható, viszont pontatlan, a Glonass és GPS alapú műholdas rendszer ugyan pontos, viszont zavarható.
Ezért van szükség egy, a fontosabb tereptárgyakat felismerő TERCOM rendszerre, ami egy rádió magasságmérő alkalmazásával letapogatja a fegyver alatti terepet, és összeveti azt az irányítórendszer memóriájába még az indítás előtt betáplált információkkal.

© Vitaly V. Kuzmin



Az eddig felsorolt három navigációs eljárás a szárnyas rakéta repülése során folyamatosan működik, és viszonylag pontosan a cél felé kormányozza azt. A tökéletes találat eléréséhez ezek azonban még nem elegendőek, a becsapódás előtt szükség van egy utolsó pontosításra is. Erre szolgál a negyedik berendezés, mely csak a cél közelében aktiválódik. Ez az Otblesk rendszer, melynek memóriájába a fegyver indítása előtt betáplálják a célról készült fényképet, ami alapján az irányítórendszer megkeresi a valós célpontot.



A fentiek segítségével a Kh-59MK2 várható becsapódása a cél 3-5 méteres sugarú környezetében várható.

Ilyen néven egyébként már korábban is gyártottak földi célok ellen bevethető fegyvert az oroszok, de ez attól teljesen eltérő. A Radugda által fejlesztett, állítólag több mint 500 km hatótávolságú Kh-59MK2 a nyugati JASSM, Storm Shadow és a Taurus csapásmérő szárnyas rakétákkal sorolható egy kategóriába, és azt nem csak a PAK-FA, hanem a többi vadászbombázó típus arzenáljába is integrálják majd.

A pusztító eszköz makettje első alkalommal a 2015-ös MAKS-on mutatkozott be.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media