A DF-14-es sikló a rövid hatótávolságú DF-16B rakéta orr részére szerelve a Tienanmen téren   © news.cn

Tienanmen téri meglepetések: hiperszonikus sikló, amely miatt az USA igencsak aggódhat

2019-10-02Katonai repülés

A kínai TV-ben 2017-ben villantották fel az első képkockákat arról a DF-17 jelzésű eszközről, melyet sebessége miatt az amerikai elemzők is kivédhetetlennek tartanak. A csúcsfegyver az október 1-én megtartott katonai parádén is megjelent

A korábban DF-ZF és WU-14 kóddal is jelzett rombolóeszköz a rövid hatótávolságú DF-16B rakéta orr részére szerelve mutatkozott be a nevezetes téren.

Fejlesztéséről 2017-ben szivárogtak ki az első bizonyítékok, mikor modellje a világon legnagyobbnak számító, JF-12 nevet viselő hiperszonikus szélcsatornáról szóló híradásban tűnt fel néhány pillanatra. A hang sebességét kilencszeresen meghaladó levegőáramlást biztosítani képes berendezés igénybevételére a sikló aerodinamikai kialakításának tökéletesítése miatt volt szükség.

Az elmúlt években egyes elemzők éppen a DF-17 sárkányszerkezetének megtervezéséhez szükséges óriási számítási igény rendelkezésre állását kérdőjelezték meg, de mióta Kína uralma alá hajtotta a szuperszámítógépek évente összeállított Top 500-as listáját, már ezzel sem lehet probléma.

A hangsebesség tízszeresével is repülni képes DF-17 globális csapásmérő siklórepülőgépet úgy tervezték, hogy az amerikaiak rakétavédelmi rendszerein áttörve képes legyen célba juttatni nukleáris, vagy éppen hagyományos robbanótöltetét.


A különleges hiperszonikus fegyvert az elmúlt években már többször is (teszt)útjára indították a kínaiak. Az eszköz, mely ezen alkalmakkor természetesen nem hordozta magával nukleáris töltetét, egy, a közép-kínai Wuzhai kísérleti központból fellőtt ballisztikus rakéta orrkúpja alá szerelve jutott fel a világűr határához, ahol leválva hordozóeszközéről, siklórepülésben érte el a több ezer kilométerre, Kína nyugati részén található célpontját.



Az USA hírszerző szervei természetesen minden rendelkezésükre álló eszközzel figyelték a siklógép útját, így tőlük tudható, hogy annak sebessége meghaladta a hangsebesség ötszörösét is.

Csak reménykedhetünk benne, hogy a DF-17-est élesben soha nem fogják bevetni   © qianzhan.com



A kínaiak természetesen szinte semmit sem hoztak nyilvánosságra a jármű tesztjeiről, viszont a kísérlet idejére lezárták a DF-17 tervezett repülési útvonalának légterét mind a katonai, mind pedig a polgári légiforgalom elől.


Az amerikai elemzők szerint a most már nyilvánosan is bemutatott eszköz biztosítja majd a kínaiaknak, hogy a világ bármely pontjára precíziós csapást tudjanak mérni. A hiperszonikus sikló nem csak nukleáris, hanem hagyományos harcirész hordozására is képes, és mivel rendkívül jó manőverező képességgel rendelkezik, ráadásul sebessége akár a hangsebesség tízszeresét is elérheti, képes áthatolni a legfejlettebb rakétavédelmi rendszereken is. És még valami: a DF-17 nem csak szárazföldi célok megsemmisítésére képes, úgyhogy az amerikai repülőgép-hordozó harccsoportok sem érezhetik magukat tőle biztonságban.


Magocsi Gábor (magocsi.gabor@aerotech.hu)
TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media