Az franciák első Tiger HAD helikoptere   © Airbus Helicopters

A franciák megtették az első lépést a problémás Tiger harci helikopterek ráncba szedésére

2018-01-03Katonai repülés

Az ország hadserege 2017. december 8-án vette át azt a Tiger HAD forgószárnyast, melyet az Airbus Helicopters a típus korai változatának számító Tiger HAP modernizálásával hozott létre

A HAP - HAD konverzió még csak a bevezető lépése a francia Tiger flotta átfogó, több lépcsőből álló modernizációs folyamatának, számolt be róla a Defense-Aerospace portál.

A francia hadsereg eddig 39 darab Tiger HAP, illetve 14 darab modernebb, Tiger HAD típusú forgószárnyast vehetett át. Ez utóbbiból két éven belül további 17 példány érkezése várható.

Kapcsolódó tartalom:
Az Airbus szerint veszélyesek a Tiger harci helikopterek - Csak sajnos leginkább az üzemeltetőikre

A korszerűsítés első lépéseként jelenleg a típus HAP változatainak átépítése folyik a HAD verzióra.

Ennek során erősebb hajtóműveket kapnak a Tigerek, fegyverzetükbe pedig integrálják az AGM-114 Hellfire páncéltörő irányítható-, illetve a 68, vagy 70 milliméteres nemirányítható rakétákat. A gépeket lézeres célmegjelölővel is ellátják.

Az így egységes szintre felhozott Tiger flotta jó alapot képez majd a további fejlesztések kivitelezésére, melynek a következő lépcsőfoka majd valamikor 2018-2019 környékén valósulhat meg. Ennek keretében új kommunikációs rendszert és repülési elektronikát kapnak a gépek, melyek Tiger Mk2 néven hagyják majd el a szerelőcsarnokot.

Ez is érdekes lehet: Padlót fogott a francia Tiger harci helikopterek hadrafoghatósági mutatója

Az Mk2-es változat azonban nem a végső megoldás lesz, mivel a franciák a többi Tigert üzemeltető országgal közösen szeretnék létrehozni az Mk3-as verziót, mely már tényleg minden igényt kielégítene. Ausztrália, Németország, illetve Spanyolország bevonásával már zajlanak a tárgyalások annak érdekében, hogy felmérjék az üzemeltetők igényeit, ki milyen elektronikai és fegyverzeti komponensekkel szeretné tovább fokozni forgószárnyasai tudást.



Bár a következő évtized első felében megvalósítandó Mk3-as modernizációs csomag még közel sem állt össze, annyit azért lehet tudni róla, hogy a Tigerek kommunikációs lehetőségeinek a bővítésére különösen nagy hangsúlyt fektetnének a Link 16-os adatkapcsolati modul, illetve a Blue Force Tracking rendszer beépítésével. Ez utóbbi lehetővé teszi majd a helikopterek személyzetének, hogy pontos képpel rendelkezzenek a baráti besorolású földi és légi erők harctéri elhelyezkedéséről.

Ne hagyja ki ezt sem: Kitálaltak az ausztrál auditorok a hadsereg Tiger harci helikoptereivel kapcsolatos problémákról

Az Mk3-as modernizáció másik nagyon fontos része lesz egy új, egységes, földi célpontok elleni irányított rakéta integrálása a Tiger fegyverarzenáljába. A fegyver kiválasztása nem lesz egyszerű folyamat, mivel jelenleg az egyes üzemeltetők eltérő rakétákat favorizálnak, illetve használnak: Ausztrália és Franciaország a Hellfire-, Németország a Parsys Trigat-, Spanyolország pedig a Rafael Spike nevű gyilkos eszközöket.

TETSZETT A CIKK? AJÁNLD MÁSOKNAK IS!

Hogy ne maradj le semmiről ami a levegőben történik, lájkold az AeroTech Facebook-oldalát!

HASONLÓ TÉMÁJÚ KORÁBBI HÍREINK:

Friss hírek

Copyright © 2018 by AeroTech Media